Nawigacja: Badanie „PT”
Matoda badań „Penetracyjnych” – „PT”
Badania penetracyjne należą do grupy badań nieniszczących powszechnie stosowanych do diagnostyki urządzeń przemysłowych. Pozwalają wykrywać nieciągłości powierzchniowe takie jak: pęknięcia, zawalcowania, rozwarstwienia, porowatości i inne nieciągłości
otwarte na powierzchni.
Generalnie metoda badań penetracyjnych jest jedną z najstarszych metod badań nieniszczących materiałów i złączy spawanych. Uważane są powszechnie za najprostsze i najbardziej rozpowszechnione z badań NDT. W badaniach wykorzystuje się zjawisko kapilarności – polega ono na wnikaniu cieczy do wąskich przestrzeni i wznoszeniu się w nich.
Stosując badania penetracyjne jesteśmy w stanie wykryć nieciągłości ( wady ) materiału lub złącza spawanego otwarte na powierzchni. Metoda ta ma szerokie zastosowanie w przemyśle lotniczym, samochodowym, maszynowym, budownictwie itp. Praktycznie nie ma ograniczeń materiałowych, możemy wykryć nieciągłości w takich materiałach jak spieki, stale stopowe i niestopowe, aluminium, wszelkiego rodzaju ceramiki itd.
Zasada wykonywania badań metodą penetracyjną oparta jest na zjawisku włoskowatości cieczy, czyli zdolności do wnikania do cienkich nieciągłości. Oddziaływanie polega na wysysaniu penetranta z nieciągłości, dzięki wykorzystaniu powyższego zjawiska. Prowadzenie badań polega na zastosowaniu dwóch podstawowych materiałów: penetranta i wywoływacza. Metodę penetracyjną stosuje się zarówno w materiałach ferromagnetycznych jaki i nieferromagnetycznych (stale austenityczne, miedź, mosiądz, brąz, wolfram), a także w materiałach niemetalicznych (np. ceramicznych). Bada się zarówno półwyroby, jak i wyroby gotowe o różnym stopniu skomplikowania kształtu.
Główne dziedziny zastosowań:
– Połączenia spawane
– Części maszyn, np. korpusów pras i wrzecion szlifierek, kół zębatych, gwintów, sprężyn, sworzni, śrub
– Części samolotów, np. elementy zawieszenia łopat śmigłowców, wirników, obręczy kół, turbin, elementów podwozia, łopatek turbin
-Części statków, łodzi podwodnych, np. zaworów, cylindrycznych tulei silników, popychaczy rozrządu, części sprzęgieł
-Podzespoły siłowni jądrowych i konwencjonalnych
-Elementy pomp paliwa
-Izolatory wysokiego napięcia, urządzenia ceramiki sanitarnej
Najnowsze wiadomości
Laboratorium Acoustic Emission Diagnostic Polska Sp. z o. o. z dniem 30 marca 2018 roku uzyskało Świadectwo Uznania Laboratorium nadane przez Urząd Dozoru Technicznego do prowadzenia badań laboratoryjnych pod numerem:
LBU-242/27-18 zgodnie z PN-EN ISO/IEC 17025:2005.
Już dzisiaj możesz wykonać kompleksową diagnostykę urządzenia technicznego dozorowanego metodą Emisji Akustycznej
– bez potrzeby opróżniania urządzenia,
– bez potrzeby wstrzymywania cyklu pracy,
– bez potrzeby inspekcji wewnętrznej ,
– bez potrzeby rozizolowywania urządzenia,
– bez potrzeby utylizacji magazynowanego medium,
Wybierz AED Polska Sp. z o. o. a doradzimy i opracujemy program badań technicznych pod kątem konkretnego urządzenia, zweryfikujemy niezbędne wymagania stawiane przez Urząd Dozoru Technicznego, dzięki czemu Tobie pozostanie bezpieczne eksploatowanie urządzenia w ramach Utrzymania Ruchu oraz zaoszczędzony czas oraz środki finansowe.
Prześlij na adres e-mail: aed@aed-polska.pl swoje dane kontaktowe oraz zagadnienie którym jesteś zainteresowany – gwarantujemy że odpowiedni dział AED Polska Sp. z o. o. skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin, celem omówienia sprawy.
Nasze nagrody i wyróżnienia:
Acoustic Emission Diagnostic Polska Sp. z o.o.
posiada wdrożony
Zintegrowany System Zarządznia
Jakością wg. ISO 9001/ISO 14001/ISO 45001