Nawigacja: Usługi >> Inne metody >> Badanie "UT"
Badanie "UT"
Metoda badań Ultradźwiękami
Badania ultradźwiękowe są metodą badań nieniszczących opartą na użyciu fal ultradźwiękowych w celu wykrycia wewnętrznych wad materiału, pęknięcia,
zawalcowania, rozwarstwienia, porowatości, nieszczelności na wskroś i inne
nieciągłości wewnątrz elementów, pomiaru grubości czy wykrycia korozji.
Badania ultradźwiękowe - polegają na wytwarzaniu i detekcji fal sprężystych o takich natężeniach, które nie niszczą struktury ośrodka za ich pomocą badanego, mierzonego, kontrolowanego. Rozumieć przez to należy zastosowanie ultradźwięków: do badań strukturalnych, w diagnostyce materiałowej, technicznej oraz do sterowania procesami technologicznymi, w hydrolokacji i innych. W tych zastosowaniach wykorzystuje się zarówno sygnały ultradźwiękowe ciągłe, jak i impulsowe o różnych charakterystykach częstotliwościowo- czasowych odpowiednio dobranych do sposobu wykorzystania i rodzaju materiału badanego.
Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się fal ultradźwiękowych (częstotliwości większej od 20 kHz) w badanym obiekcie. Polega na generowaniu fal mechanicznych. W metodzie echa obserwuje się odpowiedź zwrotną sygnału, tj. czas przejścia fali i jej amplitudę. Obecność wady w materiale sygnalizuje dodatkowy impuls odbicia od niej. W metodzie przepuszczania obecność wady sygnalizuje osłabienie lub całkowity zanik impulsu wyjścia sygnału. Metoda TOFD bazuje na obserwacji zmiany fazy i czasu przejścia dla fal dyfrakcyjnych powstających na krawędziach nieciągłości.
Badania ultradźwiękowe umożliwia nam na dokładne zlokalizowanie przestrzenne wady w materiale oraz określenie rodzaju nieciągłości.
Główne dziedziny zastosowań:
- Połączenia spawane
- Szyny kolejowe i tramwajowe
- Podzespoły do samolotów, w tym kompozyty
- Części maszyn: wały wirników, osie zestawów kołowych, wieńce kół, elementy silników (korbowody, zawory), części statków
- Łopatki turbin i sprężarek
- Wyroby ceramiczne (np. izolatory)
Wyszukiwarka
Najnowsze wiadomości
30.03.2018
Laboratorium Acoustic Emission Diagnostic Polska Sp. z o. o. z dniem 30 marca 2018 roku uzyskało Świadectwo Uznania Laboratorium nadane przez Urząd Dozoru Technicznego do prowadzenia badań laboratoryjnych pod numerem:
LBU-242/27-18 zgodnie z PN-EN ISO/IEC 17025:2005.
LBU-242/27-18 zgodnie z PN-EN ISO/IEC 17025:2005.

- bez potrzeby opróżniania urządzenia,
- bez potrzeby wstrzymywania cyklu pracy,
- bez potrzeby inspekcji wewnętrznej ,
- bez potrzeby rozizolowywania urządzenia,
- bez potrzeby utylizacji magazynowanego medium,
Wybierz AED Polska Sp. z o. o. a doradzimy i opracujemy program badań technicznych pod kątem konkretnego urządzenia, zweryfikujemy niezbędne wymagania stawiane przez Urząd Dozoru Technicznego, dzięki czemu Tobie pozostanie bezpieczne eksploatowanie urządzenia w ramach Utrzymania Ruchu oraz zaoszczędzony czas oraz środki finansowe.
Prześlij na adres e-mail: aed@aed-polska.pl swoje dane kontaktowe oraz zagadnienie którym jesteś zainteresowany - gwarantujemy że odpowiedni dział AED Polska Sp. z o. o. skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin, celem omówienia sprawy.
czytaj więcej »
02.09.2010
Informacja dla użytkowników podestów ruchomych przejezdnych (podnośników
montażowych) i żurawi samojezdnych
czytaj więcej »
montażowych) i żurawi samojezdnych
czytaj więcej »
Nasze nagrody i wyróżnienia:
Acoustic Emission Diagnostic Polska Sp. z o.o.
posiada wdrożony
Zintegrowany System Zarządznia
Jakością wg. ISO 9001/ISO 14001/ISO 45001